Świadomość społeczna w kwestii zdrowego stylu życia i odżywiania rośnie z każdym rokiem co pokazują liczne badania naukowe. Coraz więcej osób zaczyna zauważać zależność między tym co ma na talerzu a swoim samopoczuciem, kondycją i długością życia. Zdrowe jedzenie to nie tylko dobre naturalne składniki, ale również odpowiednie naczynia, w których będziemy je przyrządzać. Pytanie tylko, jakie garnki wybrać, żeby służyły nam długo i nie zagrażały zdrowiu?
Nie każdy uświadamia sobie, że wybór naczyń jest tak bogaty – podzielić je można chociażby ze względu na tworzywo z jakiego są wykonane, co jest istotna kwestią. I tak wyróżnić można:
Garnki emaliowane – jedyna ich zaleta to niska cena i może fakt, że są bardzo lekkie. Poza tym ciężko dostrzec plusy wynikające z ich używania- łatwo ulegają uszkodzeniom, a jedzenie często się w nich przypala. Co bardzo ważne- w garnkach emaliowanych, które mają odpryski i jakiekolwiek uszkodzenia, nie wolno już gotować, ponieważ przedostają się wtedy szkodliwe związki chemiczne.
Garnki aluminiowe – bywają lekkie, ale często też wykonane są z ciężkiego aluminium zabezpieczonego powłoką tytanowo ceramiczną. Lżejsze naczynia aluminiowe są zdecydowanie gorszej jakości- w czasie gotowania/smażenia, do jedzenia przedostają się szkodliwe związki aluminium. Nie wolno ich również używać na płycie grzejnej.
Garnki żeliwne – bardzo dobrze nadają się do gotowania na wolnym ogniu, niestety są trudne w czyszczeniu – przez to, że posiadają porowatą powierzchnię, wymagają również konserwacji. Często mają też duże rozmiary co utrudnia przechowywanie.
Garnki ceramiczne – zaletą jest to, że są tanie oraz długo utrzymują ciepło potraw. Często zawierają jednak kadm i ołów, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia.
Naczynia ze stali chirurgicznej – to zdecydowanie najlepsze garnki jakie możemy wybrać. Umożliwiają zdrowe gotowanie i smażenie bez tłuszczu, a nawet bez wody. Dzięki temu, że posiadają grubą powłokę dna, naczynie bardzo szybko się nagrzewa i bardzo długo utrzymuje temperaturę. Dzięki temu czas gotowania może być krótszy nawet 60%. Ich pozostałe zalety to fakt, że nie odbarwiają się, są higieniczne, trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania.
To co gotujemy jest bardzo ważne, ale równie istotne jest to w czym przyrządzamy posiłki. Należy dobrze zastanowić się wybierając naczynia tak, aby zapewnić sobie zdrowie i komfort użytkowania.