Jak dbać o noże kuchenne, żeby służyły nam długie lata?

0
177
Puro Welmax opinie

Jak wiadomo, każda kuchnia powinna być wyposażona w solidny zestaw noży. Dzięki temu zwiększa się nasz  komfort podczas przygotowywania posiłków i mamy przyjemność  gdy  pod ostrze noża podkładamy kolejny produkt.

Odpowiednio dobrane noże kuchenne razem z naszymi zwinnymi rękami, mogą stanowić naprawdę zgrany zespół. Kiedy jednak udało nam się kupić wymarzone narzędzia, warto wiedzieć jak o nie dbać, aby cieszyć się nimi długie lata.

Jak dbać o noże kuchenne?

Główną funkcją noży jest krojenie i przygotowywanie żywności. Złośliwi twierdzą, że w piekle znajduje się specjalna strefa dla tych, którzy używają noży do otwierania słoików. I słusznie – ponieważ jest to jeden z grzechów niewybaczalnych, prowadzący do ich zniszczenia.

Kiedy już wiemy czego nie robić, warto skupić się na tym co należy. Okazuje się, że wszystko jest ważne – odpowiednie czyszczenie, ostrzenie, przechowywanie, a nawet wybór właściwej deski do krojenia.

Jak należy myć noże?

Najlepiej od razu po użyciu i ręcznie. Nie warto pozostawiać resztek jedzenia na ostrzu, ponieważ później musimy mocniej trzeć, żeby je usunąć. Niestety kwasy zawarte w niektórych owocach czy warzywach niekorzystnie działają na stal. Ważnym, a często pomijanym aspektem jest suszenie noży. Jeśli uchwyt noża wykonany jest z drewna, nie wolno wkładać go do zmywarki. Drewniany materiał warto za to impregnować raz na jakiś czas – przykładowo – olejem jadalnym. Dzięki temu nie straci on koloru i nie popęka.

Jak ostrzymy noże?

Zależne jest to od materiału. Jeśli jest to stal nierdzewna, sprawdzi się ostrzałka manualna albo prętowa. Noże powinno się ostrzyć regularnie w kierunku od siebie. Istotne, aby robić to dwustronnie. Należy obalić tu jeden z mitów, że zbyt ostry nóż jest niebezpieczny. Otóż nie! Naostrzony nóż pozwala na wykonywanie dokładnych i opanowanych ruchów bez użycia siły. Dzięki temu mamy nad nim kontrolę i nie zrobimy sobie krzywdy.

Jaką deskę do krojenia wybrać?

Zapewne wielu z Was słyszało, że kucharze nie polecają desek szklanych, kamiennych i z marmuru. Równie nieprzychylnie wypowiadają się na temat tworzyw sztucznych. Z czego więc powinna być wykonana dobra deska do krojenia? Z drewna. Dzięki temu noże nie tępią się tak bardzo jak w przypadku desek z wyżej wymienionych tworzyw. 

W jaki sposób przechowywać noże?

To ostatnia, ale równie ważna kwestia. Bardzo częstym wyborem są stojaki na noże. Podobnie jak w przypadku deski, dobrze aby stojak wykonany był z drewna. W nowoczesnych kuchniach spotyka się także elementy magnetyczne, gdzie noże znajdują swoje miejsce na pochyłym boku. 

Bloki magnetyczne tego typu są w stanie utrzymać nawet tasak!

Stojaki lub bloki na noże można zakupić osobno, ale decydując się na zestaw mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały – zarówno pod względem funkcjonalności jak i estetyki. Warto dodać, że pochyłe bloki magnetyczne zapobiegają gromadzeniu się wody i uniemożliwiają rozwój bakterii.

Jakie noże kupić aby cieszyć się nimi długie lata?

Trwałość noży w głównej mierze zależy od tworzywa z jakiego są wykonane. Warto postawić na najwyższej jakości stal nierdzewną. Jest ona bardziej odporna na zniszczenia mechaniczne i rdzę oraz łatwa w konserwacji. 

Na pewno dobrze jest wybrać zestaw np. 5 noży, z których każdy ma inną funkcję – np. nóż do filetowania, nóż do warzyw, nóż uniwersalny. Różnią się one długością oraz typem ostrza, a praca z nimi jest dokładna, bezpieczna i bezwysiłkowa.

Wiedząc jak obchodzić się z nożami, można w pełni wykorzystać ich możliwości, do czego serdecznie  zachęcamy.