Czy już czas przejść na dietę?

0
69
welmax opinie dieta

Brak ruchu, zbyt obfite posiłki, podjadanie słodyczy- te i wiele innych nieprawidłowych nawyków, sprawiają, że przybieramy na wadze. Kiedy zaczynamy zauważać, że nie mieścimy się w stare ubrania, zwykle bardzo szybko podejmujemy decyzję o odchudzaniu. Zanim jednak zaczniemy zrzucać zbędne kilogramy, powinniśmy sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze ciało.

Po pierwsze warto zmierzyć prawidłową wagę ciała względem wzrostu.
W tym celu należy zastosować wzór BMI dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Wynik 18,5 to niedowaga, wynik między 18,5 a 24,9 to prawidłowa masa ciała, 25-29,9 to nadwaga, natomiast 30-40 otyłość.
Kiedy na podstawie obliczeń okaże się, że mamy za dużą masę ciała, najlepiej zgłosić się do dietetyka, który uwzględniając nasz stan zdrowia, dotychczasową dietę oraz styl życia, stworzy dla nas odpowiedni plan żywieniowy.

Wskaźnik BMI nie dla wszystkich jest miarodajnym wzorem. Nie sprawdza się w przypadku dzieci oraz osób intensywnie uprawiających sport.
W takim wypadku można skorzystać z innego wzoru: Masa ciała = [wzrost (cm) – 100] – 10% dla kobiet Masa ciała = [wzrost (cm) – 100] – 5% dla mężczyzn.
Jeśli chcemy  obliczyć zapotrzebowanie na energię dla organizmu, należy skorzystać z nieco bardziej skomplikowanych  wzorów Harrisa-Benedicta:
665,1 + 9,567*M + 1,85*W – 4,68*L dla kobiet
66,47 + 13,7*M + 5,0*W – 6,76*L dla mężczyzn gdzie:
M – masa ciała w kilogramach W – wzrost w centymetrach L – wiek w latach.

Uzyskany wynik nie jest jeszcze wynikiem końcowym. Jest to tzw. PPM – podstawowa przemiana materii, natomiast aby obliczyć faktyczną ilość kalorii spalaną w ciągu dnia, PPM musimy pomnożyć przez wskaźnik aktywności fizycznej, który jest różny w zależności od wykonywanej pracy.
Mnożymy: PPM*1,4 w przypadku małej aktywności (praca siedząca, brak zajęć ruchowych); PPM*1,7 w przypadku średniej aktywności (dzień spędzany w ruchu); PPM*2,4 w przypadku dużej aktywności (pracownicy fizyczni, osoby intensywnie uprawiające sport).

Dopiero kiedy dowiemy się w jakiej kondycji są nasze ciała, możemy zacząć planować racjonalną dietę i wdrożyć odpowiednie ćwiczenia.